×

Апостол Варфоломій (з дванадцяти)

Східна церква 24 червня та 7 вересня  згадує одного з 12-ти апостолів Ісуса – Варфоломія.

Незважаючи на те, що постать Варфоломія підтверджена такими авторитетними джерелами як Діяння Апостолів, Євангеліє від Луки, від Матфея та від Марка, дослідники Церкви намагаються знайти додаткові підтвердження, що під різними іменами (Варфоломій, Вартоломей, Натанаїл, Нафанаїл) змальовано одну й ту саму людину.

Апостол Варфоломій проживав у Кані Галилейській і був одним з перших учнів Спасителя, четвертим покликаним після Андрія, Петра та Филипа. До Ісуса його привів Филип, розповівши, що це саме Той, про кого писали Пророки та Мойсей у своєму Законі.

Після сходження Святого Духа, підкоряючись своєму жеребу, апостол Варфоломій почав проповідувати Євангеліє в Сирії та Малій Азії. Разом з ним така ж місія випала і апостолу Филипу. Їхні шляхи періодично розходилися, а через деякий час апостоли знову проповідували разом. В одному з міст їм зустрівся Іоанн Богослов, з яким вони і вирушили у Фрігію.

Тяжкі випробування супроводжували апостолів на їхньому шляху. Знищивши своїми молитвами потворну Єхидну, якій поклонялися язичники у місті Ієраполі, Варфоломій і Филип були схоплені за наказом язичницьких жерців і засуджені до розп’яття. Спроба страти святих викликала страшний землетрус, в результаті якого земля поглинула святотатців. Налякані, ті хто залишилися в живих, зняли апостолів. Але Филип на той час вже помер.

Свою місію апостол Варфоломій продовжив в Індії. Там він перекладав Євангеліє від Матфея на зрозумілу тубільцям мову і навернув до Святої Віри багато язичників. Його подальший шлях йшов через Велику Вірменію. Проповідницька діяльність апостола збурила служителів язичницьких культів і він був схоплений у місті Альвані (сучасний Баку).

Варфоломій прийняв мученицьку смерть. За різними джерелами його розіп’яли вниз головою та усікли голову або здерли з живого шкіру. Це сталося приблизно у 70-71 році. Віруючі поховали його в олов’яній раці, протягом багатьох століть оберігали мощі апостола і вшановували його як мученика.

У 982-му році мощі апостола Варфоломія були перенесені в Рим за наказом імператора. Сьогодні частка його мощей знаходиться у Франкфуртському і Кентерберійському соборах.

5.00 avg. rating (94% score) - 1 vote

Напишіть відгук

%d блогерам подобається це: