×

Святих апостолів слов’янських Кирила і Мефодія

Кирило і Мефодій

24 травня Східна церква вшановує рівноапостольних Кирила та Мефодія, вчителів слов’янських.

Імена Святих рівноапостольніих Кирила та Мефодія відомі кожному, хто цікавився розвитком слов’янських мов. Їх насичене подіями життя залишило яскравий слід в історії просвітництва і проповідництва християнства.

 

Рідні брати Кирило і Мефодій народилися в місті Солуні (сучасні Салоніки, Греція) у родині знатного вельможі у першій третині IX сторіччя. З дитинства велике значення надавалося їхній освіті. Так Мефодій, отримавши домашнє виховання, вступив до військової служби за прикладом свого батька. Завдяки своїм талантам і здібностям він дослужився до звання стратега. Протягом 10 років Мефодій був архонтом однієї з провінцій Македонії, заселеної слов’янами. Згодом, віддалившись від мирських справ, він став ігуменом монастиря Поліхрон.

 

Кирило (в миру Костянтин) навчався при константинопольському дворі разом з юним імператором Михайлом III. Під керівництвом знаменитого Фотія він освоював словесні науки, логіку, філософію та математику. Кирило добре володів багатьма мовами: слов’янською, грецькою, арабською, латиною та івритом. Вступивши в духовне звання він став патріаршим бібліотекарем в соборі Святої Софії, викладав філософію у столичному університеті. Через деякий час Кирило приєднався до свого брата Мефодія у монастирі. Саме там, за деякими даними, і була створена слов’янська абетка.

Проповідницька діяльність серед хозар

У 858 році за наказом імператора брати відплили у Херсонес для проповіді Слова Божого хозарам. Перебуваючи у Херсонесі по молитві св. Кирила і єпископа Георгія Херсонеського були знайдені мощі священномученика Климента на дні морському, про які Кирилу розповідали ще у Царьграді. Мощі були з почестями покладені у церкві 12 апостолів, а частину їх брати вивезли для вшанування поза Тавридою. Під час оточення Херсонесу полчищами хозар громадяни стали благати Кирила про допомогу, і він відправився у ворожий стан з проповіддю. Сила Слова змогла навернути хозарського князя до Христа. Братам неодноразово доводилося проповідувати місцевим племенам, пояснювати помилковість язичництва, власним прикладом надихати людей прислухатися до Слова Божого і сприйняти його всією душею. В Криму брати вирішували релігійні суперечки між християнами, юдеями та арабами.

Слов’янська місія у Моравії

Влітку 863 року до імператора в Константинополь прибули посли з проханням від моравського князя Ростислава. Він запрошував вчених людей, які б змогли проповідувати християнську віру в його племені зрозумілою тубільцям мовою. Рішенням патріарха та імператора виконання цієї місії довірили Кирилу і Мефодію. Брати разом зі своїми учнями відбули до Моравії.

 

Успішні проповіді слов’янською мовою, а також переклад Євангелія, Апостольських послань та псалтиря викликали спротив німецького кліру, з-під впливу якого намагалася вирватися Моравія. Братів звинуватили в єресі і відкликали до Риму. Але до моменту їх повернення єпископ Римський Микола, який підтримав претензії німців, помер. Новий Папа Римський Адріан II знайшов нововведення Кирила і Мефодія корисними і видав їм спеціальний дозвіл на проповідування слов’янськими мовами.

 

Перебуваючи в Італії, Кирило тяжко захворів і незабаром помер. Його поховали у храмі Святого Клімента. Перебуваючи на смертному одрі, Кирило просив брата не відмовлятися від просвітництва і продовжити їх спільну справу.

 

Мефодій став архієпископом Моравії та Панонії. В своїй діяльності йому прийшлося ще не одноразово стикнутися зі спротивом і інтригами німецьких феодалів. В наслідок їх агресивних дій Мефодію довелося пережити ув’язнення і виїхати до Панонії, а потім декілька років провести у Візантії. Весь цей час він перекладав на слов’янську мову Біблію. Виправданий на римському соборі Мефодій повернувся до Моравії, де і помер у 885 році. Тому православна церква називає його Архієпископом Моравським. День памяті 19 квітня.

 

Святі брати Кирило і Мефодій стали легендою у Моравії ще за життя. Усі гілки Християнської Церкви визнають їх неоціненний вклад в просвітництво і поширення християнства серед слов’ян. Присвячений їх пам’яті День слов’янської культури і Писемності відзначають у Болгарії, Україні, Білорусі. У 1980 році Папа Іван Павло II оголосив їх покровителями Європи.

3.67 avg. rating (77% score) - 3 votes

Напишіть відгук

%d блогерам подобається це: