×

Ікона Софії Премудрості Божої (Київська)

21 вересня, в день Різдва Пресвятої Богородиці, особливе шанування надається іконі Софії Премудрості Божої Київської. На цей день припадає і престольне свято собору Святої Софії, що розташований у Києві і з 1990 року входить до Переліку світової спадщини ЮНЕСКО.

В християнстві образ Софії Премудрості Божої трансформувався з традицій греків та іудеїв, і, в першу чергу, співвідноситься із Святим Письмом як втіленням знання, істини і мудрості. В розумінні значення Премудрості думки святих отців розходяться. І якщо святий Ігнатій Богоносець в одному із своїх трудів тлумачить це слово як Сина Божого, з чим погоджуються святий Амвросій Медіоланський і блажений Августин, то в іншому мається на увазі Богородиця. Багато хто з Премудрістю ототожнює Церкву. Але жоден з них не розглядав Софію – Премудрість Божу як окрему іпостась.

Різне розуміння Софії Премудрості Божої знайшло відображення у трьох типах ікон:
● Новгородська (тип Янгола);
● Ярославська (тип Церкви);
● Київська (тип Богородиці).

У Софійському соборі Києва на храмовій іконі Святої Софії Премудрості Божої центральною постаттю є Богородиця. Оранта Софія Київська Премудрості БожоїПід балдахіном на семи стовпах Вона зображена на розташованому на хмарі серповидному місяці. По карнизу балдахіна йде напис грецькою мовою – цитата Соломона: “Премудрість збудувала собі дім і витесала сім стовпів його”. Матір Божа здіймає вгору обидві руки, як на іконі “Непорушна стіна”. На лоні богородиці зображено маленького Ісуса. Над балдахіном в променях світла привертає увагу Бог Отець в оточенні найближчих ангелів. Уверх до Богоматері ведуть шість сходинок, які, починаючи знизу, мають значення основних чеснот: віра, надія, любов, чистота, смирення, благодать. А основа під ногами Її – слава. На сходинках амвону розташувалися праотці та пророки, які тримають в руках символи або написи з пророцтвами.

Честі бути зображеними на іконі поряд з величними постатями удостоїлися: пророк Мойсей, Аарон, цар Давид, пророк Ісая, пророки Єремія, Єзекіїль та Даниїл.

Кожна деталь, кожна риска на іконі Софії Премудрості Божої сповнена символізму. Цей образ є алегоричним відтворенням основних постулатів Слова Божого, керуючись якими живуть і діють християни.

5.00 avg. rating (94% score) - 1 vote

Напишіть відгук

%d блогерам подобається це: