За православним календарем 12 січня – день пам’яті великомучениці Тетяни, Тетянин день. (Тетяна від грецького татто – встановлювати, визначати – засновниця).
Свята мучениця Тетяна народилася у знатній римській родині. Батько, таємний християнин, виховав доньку відданою Церкві та Богу.
Коли Тетяна досягла повноліття, вона стала байдужою до багатства та інших благ і полюбила всім серцем духовний спосіб життя. Вона назавжди відмовилася від подружнього життя і за доброчесне життя була призначена дияконисою Римської церкви. На цій посаді вона з ретельністю доглядала за хворими, відвідувала в’язниці, допомагала незаможним, намагаючись постійно догодити Богові молитвами та добрими справами.
При імператорі Олександрі Севері (222 – 235 рр.) свята Тетяна за сповідання Ісуса Христа прийняла мученицьке страждання від римського містоуправителя Ульпіана (близько 225 р.). За переказами, святу Тетяну, після різноманітних катувань, кинули на арену цирку (Колізею), щоб лютий лев розірвав її для забави глядачів. Але замість цього лев став лагідно леститися до неї. Тоді святу Тетяну усікли мечем. Вісім слуг містоуправителя, котрі мучили святу, увірували в Ісуса Христа, бачачи над нею силу Божу, – і вони теж були після мук усічені мечем.
Згодом великомученицю Тетяну долучили до лику святих.
Свята мучениця Тетяна особливо шанується студентами. В Московському державному університеті діє храм на її честь. Саме 12 січня 1755 року імператриця Єлизавета Петрівна підписала указ про заснування Московського університету. День підписання генерал-ад’ютант граф Іван Шувалов вибрав не випадково: таким чином, він зробив своєрідний подарунок на іменини своїй матері – Тетяні Петрівні. Проект першого в Росії університету був розроблений Михайлом Ломоносовим.
Відтоді свята Тетяна вважається покровителькою студентів і педагогів в Росії. Через те, що значна частина України була під окупацією царської Росії до 1917 року, а згодом – 70 років Радянської Росії, ця традиція збереглась в багатьох закладах. З 99-го року в Україні день студента офіційно відзначається 17 листопада. Він припадає на Міжнародний день студентів (дату призначено в пам’ять студентів Празького університету, розстріляних нацистами 17 листопада 1939). Але є певна група студентів, які вважають днем студента 17 жовтня. Річ у тім, що у 2005-му група колишніх студентів, які були активістами студентського голодування 2-17 жовтня 1990, ініціювали пропозицію святкувати день студента України саме в день закінчення акції.
Але для більшості читачів нашого ресурсу, 25 січня день святої великомучениці Тетяни. Усі, кому близька ця дата, кажуть, що вона пронизана по-весняному радісним настроєм, незважаючи на січневі морози чи відлигу…
За народним повір’ям у цей день сонце повертає до літа, а зима — до морозів. Якщо день буде сонячним, то рано повернуться птахи, якщо сніг піде, то літо буде дощовим, а якщо вдарять морози — тоді літо буде теплим.
За матеріалами За матеріалами svdh.dp.ua