×

Архангел Гавриїл (Архистратиг Гавриїл)

Архангел Гавриїл (Архистратиг Гавриїл)

Один із семи архистратигів, “Ліва Рука Господа” Архангел Гавриїл вважається Божим вісником і посланцем. Його поява сповіщає про важливі для всього людства події, які змінюють хід історії. Саме Архангелу Гавриїлу Господь довірив священну місію принести Благу Вість про непорочне зачаття майбутній матері Спасителя, про порятунок роду людського. Ім’я архистратига Гавриїла невідривно пов’язане з родиною Богородиці і фактом Благовіщення. Саме тому наступного дня після цього великого свята, яке християни східного обряду вшановують 7 квітня, відбувається молитовне зібрання (собор) на його честь.

 

Перші згадки про Архангела Гавриїла знаходяться в книзі пророка Даниїла, якому він пояснював значення видінь, сповіщав про майбутню долю єврейського народу. Архистратиг Гавриїл з’являвся у пустелі перед пророком Мойсеєм, де навчив його книжному писанню. Сповіщаючи про початок світу і створення першої людини, він надихав пророка на написання книги Буття. Гавриїл сповістив праведних Йоакима та Анну про народження від них Пресвятої Діви Марії, а, з’явившись в храмі перед старцем Захарією, передрік про чудесне зачаття і народження Іоана Хрестителя – Божого Предтечі.

 

На думку деяких отців Церкви, Архангел Гавриїл невідступно, крок за кроком, охороняв Святе Сімейство з моменту повідомлення отроковиці Марії про її священну місію. Саме він був обраний посланцем Господа до святого Йосифа Обручника, якого уві сні запевняв у безгрішності Діви Марії. Від Гавриїла Йосиф отримав попередження про криваві задуми Ірода і наказ рятувати Немовля з Богородицею втечею до Єгипту. Архангел Гавриїл був поряд з Сином Божим у всі найзначніші моменти Його життя. Повністю виправдовуючи значення свого імені “Божа фортеця”, він був поряд з Господом під час Його молитви у Гетсиманському (Гефсиманському і.д.) саду до кривавого поту, надихав і укріплював Його перед майбутніми стражданнями. Із вуст архангела Гавриїла жінки-мироносиці почули звістку про Воскресіння Ісуса.

 

В багатьох церковних книгах архистратига Гавриїла називають “служителем чудес”. Його багаторазові явлення перед людством в старозавітні та новозавітні часи підкреслюють ревне виконання Божої Волі. Він повідомляє людям рятівне вище знання, сповіщає про головні події в духовній історії християнства. Православна Церква закликає не забувати про служіння Архангела Гавриїла перед Господом, його клопотання про християн, і старанно молитися до нього в дні, присвячені його пам’яті: 8 квітня, 26 липня і 21 листопада.

Восьмого квітня перший Собор Архистратига Гавриїла (після Благовішення).

Двадцять шостого липня –  Гавриїл приніс звістку Діві Марії про її визначальну роль як матері Сина Божого. Цей важливий також пов’язаний з великою подією – освяченням храму у Константинополі, який був присвячений саме архангелу Гавриїлу.

21 листопада згадується під час святкування Собору Архистратига Михаїла та інших сил безтілесних.

5.00 avg. rating (94% score) - 1 vote

Напишіть відгук

%d блогерам подобається це: