Авва Сисой Великий († 429) – християнський святий, монах-відлюдник, послідовник Антонія Великого. Пам’ять в Православній церкві відбувається 6 липня.
За походженням Сисой (Сісой) був коптом, жив у єгипетській пустелі в печері, в якій до нього проживав преподобний Антоній. Згідно з житієм, Сисой вчив смиренності і надії на милосердя Бога. Так, на запитання, чи достатньо року на покаяння ченцеві, який впав у гріх, Сисой відповів: «Я вірую в милосердя Чоловіколюбця Бога, і якщо людина покається всією душею, то Бог прийме його покаяння протягом трьох днів».
Житіє повідомляє про чудотворення Сисоя, в тому числі про воскресіння їм померлого:
Йшов один мирянин зі своїм сином до авви Сисоя в гору авви Антонія. На шляху син його помер. Батько не зніяковів, але з вірою приніс його до старця і впав перед ним, тримаючи сина, ніби кланяючись йому, щоб отримати благословення. Потім батько встав, залишивши сина біля ніг старця, і вийшов з келії. Старець, думаючи, що син ще кланяється йому, каже юнакові: «Встань і вийди геть». Померлий одразу встав і вийшов. Батько, побачивши його, здивувався. Повернувшись до старця, він вклонився йому і розповів, у чому справа. Старець, вислухавши, засмутився, бо не хотів цього. Учень же його заборонив мирянину розповідати про це до самої смерті старця.
Одного разу Авві Сисоя з прикрістю серця сказав брат: «Батько! Що мені робити? Я ліг ». Старець відповів йому: «Повстань». Брат сказав: «Я повстав, і знову припав». Старець відповів: «Знову встань». Брат заперечив: «Доки ж мені повставати і падати?» Старець сказав: «До смерті твоєї».
Помер авва Сисой в 429 році в оточенні своїх учнів.
Цитати святого Сисоя:
Шукай Бога, але не шукай де мешкає Він.
Будь обезчещений (тобто з повним терпінням і охоче терпить безчестя), цілком зречеться своєї волі, відкинь все, що призводить до піклуванням світу цього і до неуважності, і знайдеш спокій.
Яка б не трапилася спокуса з людиною, вона не повинна зраджувати волі Божій і сповідувати, що спокуса сталося за гріхи його. Якщо ж трапиться щось добре, повинно говорити, що воно влаштувалося по промислу Божому.
За матеріалами Вікіпедії