×

Ікона Богородиці “Всіх скорботних Радість”

6 листопада та 5 серпня – дні, коли християни з особливою любов’ю та повагою звертаються до ікони Божої Матері “Всіх скорботних Радість”. Бо ще з старозаповітних часів Цариця Небесна вважається захисницею й покровителькою всіх нужденних.

 

На іконі зображена в повний зріст Діва Марія з Немовлям.Вона стоїть у повітрі в оточенні ангелів. Внизу перед Божою Матір’ю зібралися люди, що страждають від хвороб та життєвих негараздів, про їхні проблеми свідчать надписи над ними. На Русі ікона відома з XVII століття.

Історія вшанування ікони Богородиці “Всіх скорботних Радість”

Перше відоме чудотворіння святого образу перекази відносять до 1668 року, коли зцілення отримала сестра патріарха Іоакима. Євфимія жила у Москві й досить довгий час страждала від рани, що не загоювалася. Одного разу вона почула жіночій голос, який велів їй йти до Храму Преображення Господнього та просити священика відслужити молебень із водосвяттям перед іконою “Всіх скорботних радість”. Жінка зрозуміла, хто саме до неї звертався, із затаєною надією пішла шукати вказаний храм.

 

І дійсно, на Ординці існувала Преображенська церква, в якій була ікона з такою назвою. Виконавши вказівки Божої Матері Євфимія зцілилася. Патріарх Іоаким повелів скласти молитовну службу образу, а саму ікону відтоді прославляють як чудотворну. З тої пори “Всіх скорботних Радість” отримала широку відомість серед вірян Москви.

Чудотворні списки з ікони Божої Матері “Всіх скорботних Радість”

Особливе благоговіння перед святим образом “Всіх скорботних Радість” відчували представники царської родини та знаті Російської імперії (яка на той час окупувала значну частину України). Про це свідчить той факт, що під час переїзду до Петербургу сестра Петра І Наталія замовила копію чудотворної ікони. Вона встановила святиню в дворовій церкві при власному палаці і замовила їй дорогоцінний оклад.

 

До цієї ікони в свій час звернулася Катерина ІІ, яка першою в країні наважилася робити щеплення проти віспи, епідемія якої забирала багато життів. Після вдалої медичної процедури цариця на знак подяки за захист замовила для образу Богородиці ще більш дорогий оклад.

 

В Петербурзі великою шаною користується ще один варіант ікони Божої Матері, так звана “Всіх скорботних Радість” з грошиками”. Історія появи її досить цікава та варта уваги. За легендою ікону знайшов купець Куракін на березі Неви й подарував її капличці на честь Богородиці в одному із сіл поблизу міста. В липні 1888 року в тих краях була страшна гроза, і блискавка влучила в каплицю. Виникла пожежа, після якої ікона не тільки не згоріла, але й оновилася. А монети з кружки для пожертв чудодійним чином пристали до поверхні образу. День шанування цієї ікони (із монетами) 5 серпня за новим стилем.

 

Чудесні зцілення важкохворих обумовили знаходження образу Божої Матері у лікарняних закладах та в’язницях. Є багато переказів про явлення Богородиці у лікарні, яка належить Києво-Печерській лаврі. Ікону “Всіх скорботних Радість” туди пожертвував засновник закладу князь Микола Святоша.

 

Відомою в свій час була ікона, що знаходилася в лікарні при тюрмі у Вологді. На жаль, її сліди були загублені в буремні роки Жовтневої революції.
Ікона, яка подається в цій статті, знаходиться у Свято-Георгіївському монастирі на Козацьких могилах села Пляшева в соборному (однойменному) храмі, яка була пожертвувана в монастир у 1930 р. прихожанами і прихожанками містечка Вишневець Кременецького повіту (тепер – Тернопільська обл).  Зараз село Пляшева відноситься до Радивилівського району Рівненської області. Це місце має велике історичне для українського народу. Битва, яка увійшла в історію під назвою “під Берестечком”, стала найбільшою в Європі протягом трьох століть! Обидві сторони (за поляків воювало чимало європейських лицарів як мінімум з 3 країн) втратили десятки тисяч воїнів. А якщо додати бої під Мізичем та Збаражем  – більше ста тисяч.

Детальніше про цю подію, кому цікаві чи не найславніші козацькі подвиги дивіться на ютюбі   https://www.youtube.com/watch?v=T11hwiZfPD8 .

 

День вшанування ікони “Всіх скорботних Радість” у монастирі на Козацьких Могилах
– 5 серпня та 6 листопада.

 

Всіх скорботних Радосте,
Ображених Заступнице,

Покрий нас від усякого зла,

Умоли Сина Свого і Бога нашого,

Щоб помилував душі наші.

5.00 avg. rating (94% score) - 1 vote

Напишіть відгук

%d блогерам подобається це: