×

Собо́р Успі́ння Пресвято́ї Богоро́диці

Собо́р Успі́ння Пресвято́ї Богоро́диці — православний храм, один з найбільших в Одесі. З 1936 до закриття у 1937–1938 роках і з середини 1940-х років по 2002 був кафедральним храмом Одеської єпархії. Знаходиться за адресою вул. Преображенська 70.

Перший одеський храм (точніше каплицю) було збудовано старообрядцями і освячено 7 липня 1814 року. В 1845 році почалось будівництво трьохпрестольного Свято-Успенського храму. Нинішню будівлю було закладено 17 липня 1855 року архієпископом Херсонським і Таврійським Інокентієм (Борисовим), гроші на яку дали одеські купці Яків та Микола Черепеннікови за проектом архітектора Л. С. Оттона. Завершено будівництвом в 1869 у і 12 квітня того ж року освячено архієпископом Херсонським та Одеським Димитрієм (Муретова). 19 січня 1875 архієпископ Херсонський і Одеським Леонтій освятив головний приділ нижнього єдиновірського храму в ім’я святителя і чудотворця Миколи — покровителя моряків і мандрівників, а 30 січня — і другий боковий вівтар — в ім’я трьох святителів: Василя Великого, Григорія Богослова і Іоанна Золотоустого. Через деякий час жителі Москви пожертвували на нижній храм Одеської Свято-Успенської церкви ікони та богослужбову начиння.

Храм був закритий наприкінці 1930-х років. У 1942 році румунські окупанти відновили діяльність нижнього храму. Для цього їм, правда, довелося кілька днів відкачувати воду з нього — храм був затоплений на 1,5 метри. Під час Німецько-радянської війни верхній храм постраждав набагато більше нижнього, в центральний купол догодила німецька бомба. Величезну роль у відновленні храму після війни зіграли архієпископ Никон, митрополит Борис і патріарх Алексій I Симанський.

30 жовтня 2009 року рішенням Одеської обласної Ради будівля собору передано Одеськії єпархії Української Православної Церкви (МП). За цей час було удосконалено систему опалення, після чого храм прикрасили новими настінними розписами. Проектувальниками розпису Верхнього храму стали Володимир Борисов та Ростислав Антонов. Самі розписи виконані художниками — Віталієм і Данилом Хомницьким. Так само була упорядкована недільна школа.

Висота храму разом з дзвіницею — 56 метрів, місткість 5000 чоловік.

Храм складається з двох відділень: верхнього і нижнього, з трьома престолами в кожному.

Південний приділ верхньої церкви освячено на честь св. Якова; північний — в ім’я преподобної Ксенії. Північний — на честь свята Введення в храм Пресвятої Богородиці.

Святині

Касперівська ікона Божої Матері
Шанована як чудотворна Касперівська ікона Божої Матері, принесена вперше в Одесу в 1854 у з села Касперова.

До 2007 року тут покоївся прах архієпископа Інокентія (Борисова).

У нижньому храмі Свято-Успенського кафедрального собору знаходяться мощі праведного Іони Отаманського, вивів на світло, за словами сучасників, безліч різних образів святості. Отець Іона володів даром пророцтва і зцілення душевних і тілесних ран. Хрест, яким він святив воду, до цих пір зберігається в соборі і є однією з найбільш шанованих у народі святинь.

За матеріалами Wikipedia

5.00 avg. rating (94% score) - 1 vote

Напишіть відгук

%d блогерам подобається це: