×

Аліпій Печерський іконописець

17 серпня Православна церква вшановує пам’ять одного з перших давньоруських іконописців, чиє ім’я збереглося в історії, преподобного Аліпія Печерського. За іншими джерелами – Алімпія Печерського.

 

Православний святий народився у Києві близько 1050 року і був відомий серед сучасників не тільки як живописець, але й ювелір та лікар. Мистецтву написання ікон Аліпій (Алімпій) навчався у грецьких майстрів, яких запросили розписати Печерську церкву. Ще в молоді роки він вирішив працювати у Києво-Печерському монастирі, і преподобний Никон постриг Аліпія в ченці.

 

Відомий іконописець весь свій час присвячував роботі, від якої відволікався тільки заради Богослужінь. Він досить часто працював безкорисливо, відновлюючи та реставруючи старі ікони. Кошти від замовлень, за переказами, живописець розділяв на декілька частин: третина йшла на поповнення арсеналу матеріалів для роботи, другу він жертвував нужденним, і тільки третю частину залишав задля власних життєвих потреб.

 

Найвідомішою роботою преподобного Аліпія вважають ікону Божої Матері Свенсько-Печерську, яка дивом збереглася до наших днів. Святий образ був написаний для Києво-Печерського монастиря, де й перебував до 1288 року. Після чудесного зцілення від сліпоти чернігівського князя Романа Михайловича вона стала головною святинею Успенського Свенського монастиря Брянська, куди її доправили на його прохання, й де сталося диво. Монастирський собор був знищений у радянську епоху, тому з 1927 року ікона зберігається у Третьяковській галереї Москви.

 

Дослідники вважають, що пензлю Аліпія Печерського може належати й знаменита Ярославська Оранта. Крім того, існує припущення, що іконописець доклав свій талант і до створення мозаїчних картин у Михайлівському Золотоверхому соборі Києва, який був знищений у 1934 році.

 

Преподобний Аліпій славився даром чудотворіння: неодноразово він допомагав зцілитися безнадійно хворим, які зверталися до нього. Ікони, які він писав, також вважалися чудотворними. До них зверталися з молитвами про допомогу, про зцілення. Існує багато переказів, як ікони залишалися неушкодженими після пожеж.

 

Сучасники вірили, що Аліпію Печерському в написанні ікон допомагають ангели. 17 серпня 1114 року відомий іконописець помер. Він був похований у Ближніх печерах. Там, на території Києво-Печерської лаври, мощі святого зберігаються і нині.

5.00 avg. rating (96% score) - 2 votes

1 коментар до “Аліпій Печерський іконописець

Напишіть відгук

%d блогерам подобається це: