4 липня та 17 жовтня християни Східного обряду вшановують святителя Андрія Критського (660-740) – візантійського ритора та гімнографа.
Є різні данні щодо років народження і земної смерті святого, але ми будемо орієнтуватись на данні з Вікіпедії (660-740): Святитель Андрій, архієпископ Критський, народився в місті Дамаску в сім’ї благочестивих християн. З народження до семирічного віку німий, хлопчик одного разу після причастя Святих Христових Таїн почав говорити. З того часу юнак почав посилено вивчати Святе Писання і богословські науки.
Чотирнадцятилітнім він віддалився до Єрусалиму, де й прийняв постриження в обителі преподобного Сави Освяченого. Святий Андрій Критський проводив строге, цнотливе життя, був покірливий, стриманий, — усі дивувалися з його чесноти й розуму.
У 680 році містоблюститель Єрусалимської патріаршої катедри Теодор включив архідиякона Андрія в число представників Святого Міста на IV Вселенському Соборі.
За правління імператора Юстиніана II (685-695) святого Андрія було рукопокладено на архієпископа міста Гортіни на острові Крит. На новому місці він проявив себе як істинний світильник Церкви, великий ієрарх-богослов, вчитель і гімнотворець.
Помер у м. Мітіліні (Ересос) на острові Лесбос 4 липня 740 року.
Щоб перейти на покаянні канони Андрія Критського по днях, натисніть тут.