×

Мученик Лонгин сотник

Лонгин сотник

Римський солдат, який пронизав тіло Ісуса названий в цьому апокрифі по імені: сотник Лонгин. У західному відданні він ототожнюється з сотником, що згадується в Євангеліях від Матвія (27:54), Марка (15:39), і Луки (23:47). Згідно з одним з текстів, приписуваних Ісихию Єрусалимському, сотник Лонгин розкаявся і навернувся у віру відразу після смерті Ісуса Христа, зляканий затьмаренням і землетрусом, які розпочалися після смерті Господа. Став проповідником християнства і був убитий в Кесарії Каппадокійській в 58-му році, звідки, по інших свідоцтвах, і був родом. Одне з найраніших зображень сцени розп’яття — мініатюра з Євангелія Рабули, ілюстрованому сирійському рукопису VI століття — включає і ім’я солдата, надписане над його головою по-грецьки в зміненій формі – Логин (не виключено, проте, що ім’я могло бути додане в мініатюру пізніше). Церковне передання повідомляє, що він, крім того, що був у складі варти при Хресті, охороняв і Гроб Господа і був свідком воскресіння Ісуса Христа. Після цього він і інші воїни увірували в Христа і відмовилися лжесвідчити про те, що тіло Христа викрали його учні.

За переказами римський сотник Гай Касій Лонгин, страждав катарактою. Під час страти Христа, кров бризнула йому на очі, і Касій зціляється. З цієї миті він сам стає християнським подвижником. Як християнський великомученик, він протегує всім страждаючим очними хворобами. Лонгин відправився з проповіддю на свою батьківщину, в Каппадокію (разом з ним пішли і два інших воїна). Віддання повідомляє, що Пілат, за переконанням іудейських старійшин, направив в Каппадокію воїнів з метою убити Лонгина і його сподвижників. Вони були обезголовлені, тіла похоронили в рідному селищі Лонгіна, а голови прислали Пілатові, який розпорядився кинути їх на сміттєве звалище. Глави мучеників були знайдені сліпою жінкою (що зцілилася від дотику до них), яка похоронила їх в Каппадокиі. Як було відмічено раніше, в канонічних книгах Нового Заповіту ім’я солдата, що Христа пронизав списом, взагалі не згадується. Сам епізод прориву списом згадується лише одного дня в несиноптичному Євангелії від Іоана. Сучасні дослідники вважають, що ім’я «Лонгин» з’явилося в результаті інтерпретації грецького слова «лонхин» (відміна від слів «(вістря) списи, спис»).

Східна церква почитала Лонгіна як мученика. Пам’ять мученика Лонгина сотника здійснюється 29-го жовтня (16 жовтня за юліанським календарем). На проскомидії (грец. προσκομιδή, «принесення»), при приготуванні чесних дарів до обов’язково вимовляються євангельські слова про дії Лонгина при розп’ятті Христа (Ін.19:34).

Один з приділів Храму Гробу Господнього в Єрусалимі присвячений мученику Лонгину.

5.00 avg. rating (96% score) - 2 votes

Напишіть відгук

%d блогерам подобається це: