×

Святий апостол і євангелист Марко

Апостол і євангелист Марк

Святий апостол і євангелист Марко, званий також Іван-Марко (Дії 12, 12), апостол від 70-ти, племінник апостола Варнави (пам’ять 24 червня), народився в Єрусалимі. Будинок його матері Марії примикав до Гефсиманського саду. Як говорить церковне передання, в ніч Хресних страждань Христа він слідував за Ним, загорнувшись у плащ, і втік від воїнів, які його схопили (Мк. 14. 51 – 52). Після Вознесіння Господнього будинок матері святого Марка став місцем молитовних зборів християн і притулком для деяких з апостолів (Дії 12, 12).

Святий Марко був найближчим сподвижником апостолів Петра і Павла (загальна пам’ять 12 липня) і Варнави. Разом з апостолами Павлом і Варнавою святий Марко був в Селевкії, звідти відправився на острів Кіпр і пройшов його весь зі сходу на захід. У місті Пафі святий Марко був свідком того, як апостол Павло уразив сліпотою волхва Єліму (Дії 13, 6 – 12).
Після праць з апостолом Павлом святий Марко повернувся до Єрусалиму, а потім разом з апостолом Петром побував в Римі, звідки по його велінню відправився до Єгипту, де заснував Церкву.

Під час другої благовісницької подорожі апостола Павла святий Марко зустрівся з ним в Антіохії. Звідти він відправився на проповідь з апостолом Варнавою на Кіпр, а потім знову пішов до Єгипту, де разом з апостолом Петром заснував багато Церков, у тому числі у Вавилоні. З цього міста апостол Петро направив послання малоазійським християнам, в якому з любов’ю відгукувався про святого Марка, свого духовного сина (1 Пет. 5, 13).

Коли апостол Павло знаходився в кайданах у Римі, апостол Марко був в Ефесі, де кафедру займав святитель Тимофій (пам’ять 17 січня). Разом з ним апостол Марко прибув до Риму. Там він і написав святе Євангеліє (близько 62 – 63).

З Риму святий Марко знову віддалився до Єгипту і в Александрії поклав початок християнському училищу, з якого згодом вийшли такі знамениті отці та вчителі Церкви, як Климент Олександрійський, святитель Діонісій (18 жовтня), святитель Григорій Чудотворець (пам’ять 18 листопада) та інші. Вболіваючи влаштуванням церковного Богослужіння, святий апостол Марко склав чин Літургії для Олександрійських християн.

Потім апостол Марко з проповіддю Євангелія відвідав внутрішні області Африки, був в Лівії, Нектополі.

Під час цих подорожей святий Марко отримав наказ від Духа Святого знову йти до Александрії для проповіді і протидії язичникам. Там він оселився в будинку шевця Ананії, якому зцілив хвору руку. Швець з радістю прийняв святого апостола, з вірою слухав його оповіданням про Христа і прийняв Хрещення. Слідом за Ананією хрестилися багато жителів тієї частини міста, де він жив. Це порушило ненависть язичників, і вони збиралися убити святого Марка. Дізнавшись про це, святий апостол поставив Ананію єпископом, а трьох християн: Малка, Савіна та Кердина – пресвітерами.

Язичники напали на святого Марка, коли апостол здійснював Богослужіння. Його побили, волочили по вулицях міста і кинули до в’язниці. Там святий Марко удостоївся видіння Господа Ісуса Христа, Який зміцнив його перед стражданнями. На наступний день розлючений натовп знову для глуму волочив святого апостола по вулицях міста, але по дорозі святий Марко помер зі словами: “У руки Твої, Господи, віддаю дух мій”.

Язичники хотіли спалити тіло святого апостола. Але коли розвели багаття, все померкло, пролунав грім і стався землетрус. Язичники в острасі розбіглися, а християни взяли тіло святого апостола і поховали його в кам’яній гробниці. Це було 17 квітня 63 року. Пам’ять його Церква святкує 8 травня. У 310 році над мощами святого апостола Марка була побудована церква. У 820 році, коли в Єгипті встановилася влада арабів-магометан і Християнську Церкву тіснили іновірнці, мощі святого перенесли до Венеції і встановили в храмі його імені.

У стародавній іконографічній традиції, яка засвоїла святим євангелистам символи, запозичені з видіння святого Івана Богослова (Об. 4, 7), святий євангелист Марко зображається з левом – в ознаменування могутності і царської гідності Христа (Об’явл. 5, 5). Святий Марко писав своє Євангеліє для християн з язичників, тому він зупиняється переважно на словах і справах Спасителя, в яких особливо проявляється Його Божественна всемогутність. Багато особливості його розповіді можна пояснити близькістю його до апостола Петра. Всі стародавні письменники свідчать, що Євангеліє від Марка є коротким записом проповіді та розповідей першоверховного апостола. Однією з центральних Богословських тем в Євангелії святого Марка є тема сили Божої, що здійснюється в немочі людської, бо Господь робить можливим те, що у людей неможливо. При дії Христа (Мк. 16, 20) і Духа Святого (13, 11) учні його йдуть по всьому світу і проповідують Євангеліє всьому створінню (13, 10, 16, 15).

4.40 avg. rating (88% score) - 5 votes

1 коментар до “Святий апостол і євангелист Марко

  • stepa
    Жов 22, 2013 at 8:22 pm

    більше про символіку =лева= мета сущність значення свідчення цього чудового ев ангелиста марка…на міи погляд він більше писав про що мало знаемо…

Напишіть відгук

%d блогерам подобається це: