×

Ікона Божої Матері “Неопалима Купина”

17 вересня православними християнами вшановується Її вважають покровителькою пожежних і рятівників, до святого образу звертаються з молитвами про захист від пожеж та враження блискавкою, про зцілення від полум’я пристрасті та від хвороб, що супроводжуються гарячкою.

 

Кожна деталь іконописного сюжету має своє символічне значення. Назва образу “Неопалима Купина” відсилає нас до переказів із Старого Завіту, які описують розмову Мойсея з Господом, що явився пророку у палаючому кущі на горі Синай. Не зважаючи на те, що терен (купина) був охоплений полум’ям, він так і залишився неушкодженим. Церква трактує ці події як прообраз життя Богородиці, чудесного непорочного зачаття та народження Спасителя.

 

Пам’ять про дивовижну подію увічнила імператриця Олена, наказавши побудувати у IV сторіччі на місці явлення Господа Мойсею святу обитель. Монастир святої Катерини на Синайській горі діє і понині, а на його території росте кущ, вік якого вважають більшим за 3,5 тисячі років. Там же була написана перша ікона Богородиці “Неопалима Купина”, де Пресвята Діва була зображена в червоному медальйоні серед палаючих тернових гілок.

 

Перша згадка про ікону “Неопалима Купина” на землях Русі стосується 1390 року. Її завезли подорожуючі палестинські монахи. Врешті-решт святий образ розташували в Благовіщенському соборі Москви у вівтарі. Для міста, побудованого з дерева, чудодійна ікона на довгі роки стала надією і захистом від пожеж. Там вона зберігалася і шанувалася досить довгий час, але на початку XX сторіччя слід Синайської святині був загублений.

 

На сьогодні найбільш поширеним образом “Неопалимої Купини” є поясне зображення Богородиці з Немовлям, оточене восьмикінцевою зіркою. Так побачили і втілили в іконописі старозавітний сюжет руські іконописці у другій половині XVI століття. Зірка складається з двох прямокутників: промені одного з них червоного кольору і символізують полум’я, іншого – зелені, символ куща. У кутах зірки зазвичай зображені сюжети Старого Заповіту або символи євангелістів (Орел, Телець, Ангел та Лев) . Досить часто сюжет доповнюється ангелами, кількість яких залежить від розуміння іконописця. Сама Богородиця в руках тримає драбину як символ того, що Вона стала для людей тими сходами, що з’єднали землю з Небесами. В сюжеті інколи присутні й інші символічні образи Божої Матері – гора та двері.

 

Ще одним варіантом шанованої ікони є сюжет, що зустрічається досить рідко і має назву “Неопалима Купина Старозавітна”. На цій іконі зображають пророка Мойсея з отарою овець, який стоїть біля палаючого куща. Поряд з пророком знаходиться ангел, а в полум’ї – Пресвята Діва. На грудях Богородиці – медальйон із зображенням Ісуса.

 

В українських землях “Неопалима Купина” відома з XVII сторіччя, згадки про неї в ті часи зустрічаються на Чернігівщині. У християн західного обряду цей сюжет також відомий, але іконою не вважається.

 

 

 

 

5.00 avg. rating (94% score) - 1 vote

Напишіть відгук

%d блогерам подобається це: