В День Всіх Святих (перша неділя після П’ятидесятниці) християни східного обряду шанують два відомих образ Богородиці – Ікона Божої Матері “Пом’якшення злих сердець” (варіація “Семистрільна”) та “Непорушна стіна” (в деяких джерелах нерушима стіна).
Один з небагатьох образів Богородиці, де Пречиста Діва зображена одна, “Пом’якшення злих сердець”. Іконографічний сюжет пов’язують з оповіданням святого євангеліста Луки про зустріч праведного старця Симеона Богоприїмця із Святим Сімейством у храмі на сороковий день після народження Ісуса. В західній традиції ця ікона має назву “Симеонове пророцтво”.
Взявши на руки Немовля, Симеон звернувся до Марії і предрік, що Їй Самій “зброя пройде скрізь душу і відкриються думки багатьох сердець”. На іконі зображена Божа Матір, серце якої пронизано сімома мечами: по три з кожного боку і один знизу. В число “сім” в Святому Писанні вкладалося значення “повноти”, в цьому випадку – повноти болю і страждання, які випали на долю Богородиці. У варіанті образу “Семистрільна” замість мечів зображені стріли, які можуть бути розташовані в тому порядку, що і мечі, або частіші: з одного боку три стріли, з іншого – чотири.
Набуттю ікони “Пом’якшення злих сердець” передувала історія селянина з невеличкого містечка поблизу Вологди. Потерпаючи від тяжкої хвороби, яку не змогли вилікувати лікарі, чоловік у розпачі звернувся з молитвою до Бога. Голос уві сні скерував його за зціленням до невеличкої сільської церкви Іоанна Богослова, де на дзвіниці була прихована чудодійна ікона. Церковні служителі скептично поставилися до слів селянина і двічі відмовляли йому в можливості піднятися на дзвіницю. Але, зважаючи на настирливість чоловіка та його безумовну віру в Чудо, на третій раз його прохання задовольнили. І дійсно, на сходах замість однієї з дощок ликом вниз лежав святий образ. Після молебню до Пресвятої Богородиці селянин позбувся своїх недуг.
У 1830 році образ Матері Божої “Пом’якшення злих сердець” (“Семистрільна”) став загально відомим після того, як за допомогою хресного ходу з іконою була зупинена епідемія холери у Вологді. В Україні оригінал святого образу християни мали можливість побачити у 2004 році у Чернігові. Шанування ікони також відбувається 15 лютого та 26 серпня.
Ікона Божої Матері “Непорушна стіна”
На День Всіх Святих припадає і святкування ікони Богородиці “Непорушна стіна”.
Величне мозаїчне зображення Цариці Небесної на стіні над головним вівтарем Софіївського собору в Києві, побудованого за наказом Ярослава Мудрого, вже десяте сторіччя стоїть без жодного ушкодження, незважаючи на бурхливі історичні події. Багато разів Київ намагалися зруйнувати. Образ Божої Матері пережив і часи навали дикої татарської орди, і безліч війн Середньовіччя, й суворі години другої світової.
Одинока фігура Богородиці у небесно-золотому вбранні зображена з піднятими вгору у молитві руками. Розкриті назовні долоні символізують захист усіх, за кого Вона молиться. Християни України вірять, що допоки існує “Непорушна стіна”, доти ніхто не зможе завдати шкоду Києву і нашій державі. До цієї ікони звертаються з молитвами про захист від природних стихій, підступних ворогів та нечистої сили. І Матір Божа завжди відповідаю Милістю.