×

Преподобний Феодосій Печерський

Преподобний Феодосій Печерський, засновник монастирського статуту і родоначальник чернецтва, народився у Василеві (зараз Васильків), неподалік від Києва. З юних років він виявив непереборний потяг до подвижницького життя , ведучи аскетичне життя ще в батьківському домі. Він не любив дитячих ігор і захоплень, постійно ходив до церкви. Сам упросив своїх батьків віддати його для навчання читання священних книг, при відмінних здібностях і рідкісному старанності , швидко вивчився читанню книг, так що всі дивувалися розуму отрока.

На 14-му році життя він втратив батька і залишився під наглядом матері – жінки суворої і владної, яка дуже любила свого сина. За прагнення до подвижництва вона багато разів карала його, але Преподобний твердо став на шлях подвигу. На 24-му році він таємно покинув батьківський дім і прийняв постриг, за благословенням преподобного Антонія в Києво-Печерському монастирі з ім’ям Феодосій. Через чотири роки мати відшукала його і зі сльозами просила повернутися додому, але святий сам переконав її залишитися в Києві і прийняти чернецтво в обителі святителя Миколая на Аскольдовій могилі.

Преподобний Феодосій трудився в обителі більше за інших і нерідко брав на себе частину праць братії: носив воду, рубав дрова, молов жито і відносив кожному ченцю борошно. У спекотні ночі він оголював своє тіло і віддавав його в їжу комарам і мошкам, кров текла по ньому, але святий терпляче займався рукоділлям і співав псалми. У храм він був раніше інших і ставши на місці, не сходив з нього до закінчення Богослужіння; читання слухав з особливою увагою.

У 1054 році преподобний Феодосій був висвячений в сан ієромонаха, а в 1057 році обраний ігуменом. Слава про його подвиги привернула безліч ченців в обитель, в якій він побудував нову церкву і келії і ввів студійський чернецький статут, списаний, за його дорученням, в Константинополі. У сані ігумена преподобний Феодосії продовжував виконувати найважчі послуху в обителі. Святий звичайно куштував тільки сухий хліб і варену зелень без масла. Ночі проходили у нього без сну в молитві, що багато раз помічала братія, хоча обранець Божий і намагався приховати свій подвиг від інших . Ніхто не бачив, щоб преподобний Феодосії спав лежачи, зазвичай він відпочивав сидячи. Під час Великого посту святий віддалявся в печеру, розташовану недалеко від обителі, де подвизався, ніким не зримий. Одягом йому служила жорстка волосяниця, надіта прямо на тіло, так що в цьому злиденному старця не можна було дізнатися знаменитого ігумена, якого шанували всі хто знав його.

Одного разу преподобний Феодосій повертався від великого князя Ізяслава. Візник , ще не знав його, сказав грубо: «Ти, чернець, завжди бездіяльний, а я постійно в роботі. Іди на моє місце, а мене пусти в колісницю». Святий старець лагідно послухався і повіз слугу . Побачивши ж, як преподобному кланялися, сходячи з коней, зустрічні бояри, слуга злякався, але святий подвижник заспокоїв його і, по приїзді, нагодував в монастирі.

Сподіваючись на допомогу Божу, преподобний не зберігав великих запасів для обителі, тому братія інколи терпіла нужду в насущний хліб. За його молитвами, проте, були невідомі благодійники які привозили в обитель необхідне для братії. Великі князі, особливо Ізяслав, любили насолоджуватися духовною бесідою преподобного Феодосія. Святий не боявся викривати сильних світу цього. Незаконно засуджені завжди знаходили в ньому оборонця, а судді переглядали справи на прохання шанованого всіма ігумена. Особливо піклувався преподобний про бідних: побудував для них у монастирі особливий двір, де кожен нужденний міг отримати їжу і дах.

Заздалегідь він передбачав свою кончину, преподобний Феодосій мирно відійшов до Господа в 1074 році. Він був похований у викопаній ним печері, в якій усамітнювався під час посту. Мощі подвижника були знайдені нетлінними в 1091 році. До лику святих преподобний Феодосій був зарахований в 1108 році. З творів преподобного Феодосія до нас дійшли 6 повчань, 2 послання до великого князя Ізяслава і молитва за всіх християн.

Житіє преподобного Феодосія складено преподобним Нестором Літописцем, учнем великого авви , через 30 з невеликим років після його кончини і завжди було одним з найулюбленіших читань русинів, литвинів, а потім – українців.

5.00 avg. rating (96% score) - 2 votes

Напишіть відгук

%d блогерам подобається це: