×

Преподобного Алипія Стовпника

День пам'яті преподобного Алипія Стовпника

Преподобний Алипій Стовпник народився в 522 році в м. Адріанополі в Пафлогонії. Його мати, благочестива християнка, рано овдовіла й, знаючи про Божественне покликання сина, доручила його виховання Феодору, єпископові Адріанопольскому. Під час народження сина мати бачила чудесне видіння, вся кімната була наповнена Божественним сяйвом – це було ознакою майбутнього праведного життя Аліпія. За богоугодне життя єпископ висвятив св. Алипія в сан диякона.

Одного разу преподобному, який супроводжував свого владику до Константинополя, з’явилася в сонному видінні св. мучениця Євфимія і сказала, щоб він повернувся на батьківщину і на місці занедбаного язичницького цвинтаря заснував церкву на честь її святого імені. Преподобний виконав Божественну вказівку й поклав початок подвижницькому життю.

Поруч із храмом, під відкритим небом, на верху язичницького гробу святий спорудив собі стовп, на якому звершував подвиг 53 роки в безперестанних молитвах до Бога, навчаючи й наставляючи багатьох, хто приходив до нього. Біси, що жили на язичницькому цвинтарі, спокушали подвижника, але переможені молитвою й стійкістю святого, назавжди полишили це місце. За свої подвиги обранець Божий удостоївся благодатного дару пророцтва, вигнання бісів та зцілення недугів.

Лиш за 14 років до смерті святий не зміг більше стояти і через хворобу ніг лежав на боці, безмовно переносячи тяжкі страждання й смиренно дякуючи Господу. Поступово біля стовпа виникло два монастирі: чоловічий і жіночий, в яких преподобний ввів строгі чернечі статути й керував ними до своєї кончини. Спочив преподобний Аліпій в 640 р., у віці 118 років.

ДЖЕРЕЛА

З джерел про Алипія Стовпника оповідає житійна література. Збереглося два його житія – одне древніше, VII століття, написане одним з учнів Алипія, друге – перекладення Симеона Метафраста. В Україні про життя святого відомо в основному по переказу Дмитра Ростовському (кінець XVII століття), який у своїй роботі користувався матеріалом Симеона Метафраста.

ІСТОРИЧНЕ СПРИЙНЯТТЯ

У християнстві Алипій – один з трьох найбільш відомих стовпників, поряд з Симеоном Стовпником і Данилом Стовпником. У той же час в науковій літературі підкреслюється характер дій Алипія по відношенню до язичницького минулого, типовий для християн IV-V століть – заснований ним храм розташовувався на місці язичницького цвинтаря, а стовп, на якому він стояв, був залишком давньої колони язичницького храму.

Вшановується 26 листопада.

5.00 avg. rating (94% score) - 1 vote

Напишіть відгук

%d блогерам подобається це: