Святий рівноапостольний Кирило народився в багатодітній родині солунського воєначальника у 827 році. Через його потяг до аскетизму та книжництва став відомий як Філософ. Кирила (в миру – Костянтина) згадують разом з його братом Мефодієм Солунським, їхнім найбільшим вкладом у розвиток людства є створення слов’янської абетки.
Життя Кирила Філософа Солунського
Коли Кирилу виповнилося 14 років, батьки відправили його навчатися до Константинополя. Там, при дворі, він освоював науки разом з майбутнім імператором Візантії Михайлом ІІІ. Одним з вчителів юнаків був Фотій, що пізніше став патріархом. Кирило завзято освоював всі науки, які їм викладали: словесність, філософію, математику та логіку. Він на високому рівні вивчив багато мов, серед яких були не тільки розповсюджені в тоді грецька та латина, але й арабська, слов’янська та іврит.
В свій час молодий Кирило відмовився від вигідного шлюбу і присвятив своє життя духовному вдосконаленню та науковій діяльності. Він отримав призначення патріаршим бібліотекарем у соборі Святої Софії, займався викладанням філософії у Магнаврському університеті, де отримав освіту і сам, обравши взірцем для себе каппадокійських святих, в майбутньому рівноапостольний Кирило за прикладом Григорія Богослова навчав у школах, жив у монастирях.
Разом зі своїм братом Мефодієм Кирило Філософ здійснив три місії. Перша місія відбулася близько 851 року, тоді брати відвідали арабів. Місія до хозарів за різними джерелами припадає на 858 або 861 рік. Проповідуючи Слово Боже хозарським племенам, Кирило Солунський та його брат Мефодій знайшли мощі священомученника Климента. Третя місія, до слов’ян, відбулася завдяки проханню від князя Моравії Ростислава надіслати людину, яка б могла розтлумачити Святі книги для його народу. На той момент Кирило вже створив слов’янську абетку, тож проповідницька діяльність виявилася успішною. Протягом 3 (4) років, що брати зі своїми учнями провели в моравських землях, слов’янською мовою було перекладено Євангеліє та багато інших значущих для християн книг.
Помер Кирило Філософ у 869 році після тяжкої хвороби і був похований у храмі Святого Климента у Римі. Незадовго до смерті він прийняв чернечий постриг. Мефодій Солунський, залишившись без брата, повернувся до Моравії та продовжив просвітницьку діяльність.
Вшанування святого рівноапостольного Кирила слов’янського
Канонізація Святого Кирила відбулася ще у ІХ столітті. Через деякий час після смерті великого проповідника та просвітителя був написаний перший варіант його біографії, який назвали “Просторе житіє Кирила”. Зважаючи на великий вклад братів Кирила та Мефодія у розвиток європейської культури та християнського вчення, 30 грудня 1980 року Папа Римський Іоанн Павло ІІ оголосив їх покровителями Європи.
Пам’ятники Святому Кирилу встановлені в Києві та чеському місті Оломоуц. Дні вшанування пам’яті – 14 лютого та 11 травня.
Цікаво, що за Кирила (як і за його брата) географічно борються багато країн. Його називають і моравським, і болгарським, і словенським і македонським. В нашій традиції Кирило та його брат рівноапостольний Мефодій називаються демократичніше – вчителями слов’янськими. Ми вирішили частіше вживати Кирило Солунський (від місця народження).