×

Апостоли з сімдесяти

апостоли

Ми впевнені, що для багатьох читачів нашого сайту ця стаття дещо допоможе розібратись із терміном «апостол». Що варто розрізняти 12 апостолів учнів Христа і 70 (72) апостолів, більшість яких були учнями всім відомих дванадцяти!

Апостоли з сімдесяти (або з 72) — учні Христа та його учнів. “Після того призначив Господь і інших Сімдесят, і послав їх по двох перед Себе до кожного міста та місця, куди Сам мав іти. І промовив до них: Хоч жниво велике, та робітників мало; тож благайте Господаря жнива, щоб робітників вислав на жниво Своє..” Лк. 10:1-2

Обрання цих учнів відбулося після третьої Пасхи Ісуса в Єрусалимі, тобто в останній рік його земного життя. Після обрання Ісус дає сімдесяти апостолам настанови, схожі з тими, що дав своїм дванадцяти апостолам (Мт. 10 і Лк. 10:3-24).

Число 70 має символічне значення, пов’язане з Старим Заповітом. Так книга Буття повідомляє про 70 народів, які вийшли з чресел дітей Ноя, а в книзі Числа Мойсей зібрав «сімдесят чоловік зо старших народу, і поставив їх навколо скинії» (Чис 11:24).

Більшість імен апостолів від сімдесяти відсутні в Новому Завіті і відомі з Священного Передання. Виняток становлять імена перших семи дияконів, обраних дванадцятьма апостолами (Дії 6:1-6), і імена апостолів від сімдесяти, зазначені в апостольських посланнях. Проте ніде вони прямо не називаються апостолами. Їх списки складалися через кілька століть після євангельських подій і у різних авторів відрізняються.

Імена сімдесяти апостолів в Новому Завіті не названі. Список сімдесяти апостолів, що приводиться в православному місяцеслові, був складений в V-VI століттях і його достовірність викликає сумнів. До сімдесяти апостолів переказ відносить євангелістів Марка та Луку, а також до лику «сімдесяти апостолів» були зараховані багато, звернені пізніше (в основному, учні апостола Павла) за їхні великі місіонерські праці.

Багато хто з осіб, включених до списку апостолів від сімдесяти не входять до числа 70 учнів, яких безпосередньо обрав Ісус, так як їх імена вперше згадуються в пізніших книгах Нового Завіту (наприклад, про звернення Варнави повідомляє книга Дій (Дії 4:36-37), Аполлос прийшов з Олександрії під час подорожей апостола Павла (Дії 18:24-25), Онисима навернув до християнства апостол Павло (Филим. 1:10) та ін.). Ототожнення їх з 70 учнями, обраними Христом означає, що церква бачила в їх служінні продовження тієї місії, на яку Ісус направив 12 і 70 апостолів.[2]

Кожен із сімдесяти апостолів має також і окремі дні пам’яті.

5.00 avg. rating (96% score) - 2 votes

Напишіть відгук

%d блогерам подобається це: