2 серпня день Свята Церква згадує подію перенесення мощыв святого первомученика і архідиякона Стефана з Єрусалиму до Константинополя, що сталася близько 428 року. По особливому вшановують пам’ять святого Стефана у Києво-Печерській Лаврі, де знаходиться частка його мощей – перст святого. Кожний віруючий, який потрапляє у Хрестовоздвиженський храм Лаври, має змогу наблизитися до раки, що розташовується у правій його частині, прикластися до інкрустованої у цю раку частинки мощів та піднести свої молитви до первомученика християнської Церкви.
Про святого Стефана відомо з книги Діянь апостольських, що його було обрано першим на дияконське служіння, через це його ще іменують архідияконом (тобто першим або старшим серед дияконів) (Дн. 6, 1-6). Самі апостоли рукопоклали його. Він проповідував Євангеліє та звершував великі чудеса та знамення в народі. Тоді іудеї, які ненавиділи християн, звели наклеп на Стефана, що він нібито хулить Моісея та Бога. Приведений у Синедріон, святий виголосив захисну промову, у якій в свою чергу звинуватив іудеїв у переслідуванні пророків та страті Месії. Тоді, шаленіючи від гніву, іудеї схопили архідиякона і вивели за місто, де побили його камінням. Таким чином він став першим мучеником за віру Христову.
Первомученик Стефан був похований у печері неподалік Єрусалиму, однак з часом точне місце його поховання було забуто. В 415 році одному Єрусалимському пресвітеру на ім’я Лукіан уві сні було відкрито місцезнаходження святих мощей, після чого вони були перенесені до Єрусалиму.
Через 13 років, у згаданому вже 428 році, візантійський імператор Феодосій Молодший у свою чергу переніс мощі святого Стефана до Константинополя, де їх згодом встановили у побудованому на його честь храмі.
У Києво-Печерську Лавру перст первомученика Стефана, згідно повідомлення митрополита Євгенія (Болховітінова), був привезений з молдавського монастиря Нямець румунським архієпископом Пахомієм у 1717 році. Пахомій останні свої роки прожив у Китаївській пустині, а після своєї смерті у 1724 році був похований на її території.
У ХІХ столітті для зберігання мощей була виготовлена велика рака з зображенням первомученика на весь зріст. При цьому частинка мощей була вкладена у спеціальний ковчежець, прикріплений на місці зображення руки. Коли у 1941 році головний Успенський собор монастиря було висаджено в повітря, рака опинилася під завалами. Звідти вона була піднята у 1962-1963 роках і тепер зберігається у фондах Києво-Печерського заповідника.
Що стосується власне перста святого Стефана, то його у 1989 році було повернуто Церкві, у зв’язку з чим ченцями монастиря була виготовлена дерев’яна рака. Її, як вже вище зазначалося, було встановлено з правої сторони Хрестовоздвиженського храму, що на території Ближніх печер.
Читайте також Стефан Первомученик
За матеріалами orthodoxy.org.ua