×

Стамбул


    Стамбу́л (Константинополь, раніше Царгород, тур. İstanbul, дав.-гр. Κωνσταντινούπολις, лат. Constantinopolis) — найбільше місто Туреччини і Європи, п’яте місто світу за населенням. Важливий морський порт, великий промисловий та культурний центр Туреччини (населення 16 млн осіб (2007)). Розташований на березі Босфору, має велике міжнародне історичне та культурне значення.

    Сучасна турецька назва İstanbul ([isˈtanbul], або розмовне [ɨsˈtanbul]) була використана для опису цього міста, в різних варіантах, ще в 10-му столітті, воно було загальною назвою для міста в нормальній турецькій мові ще до завоювання 1453. Етимологічно воно походить від грецького вислову “εἰς τὴν Πόλιν” [istimbolin] або за Егейським діалектом «εἰς τὰν Πόλιν» [istambolin] (сучасна грецька «στην Πόλι» [stimboli]), що має значення в місто, містом або нижнє місто[2].

    Перша відома назва міста — Ліґос (дав.-гр. Λυγγος). У 667 році до н. е. із заснуванням на його місці мегарської колонії вона отримає назву Візантій (дав.-гр. Βυζάντιον), на честь ватажка колоністів Бізаса. У 196 році римський імператор Септимій Север на честь свого сина перейменував місто на Августу Антоніну, але назва не прижилася.

    У 330 року Костянтин Великий, заснувавши на місці Візантія нову столицю імперії, дав їй назву Новий Рим (дав.-гр. Νέα Ῥώμη, лат. Nova Roma). Ця назва і досі залишається у титулатурі константинопольського патріарха, але в офіційному вжитку її швидко витіснила назва Константинополь (дав.-гр. Κωνσταντινούπολις, лат. Constantinopolis). Так місто назвали усю візантійську та (хоч і значно рідше) османську добу. Турки, щоправда завжди іменували місто Стамбулом, хай навіть і поруч з назвою Константинополь. Тому з 1453 року ця назва стала першою, а з 1930 року — єдиною[3].

    %d блогерам подобається це: