Єванге́ліє або Благові́сть, Благові́щення (від грец. εύαγγέλιον — добра звістка, добра новина) — 1) Ранньохристиянські твори, що оповідають про земне життя засновника християнства Ісуса Христа. Частина Біблії. 2) Переносно — книги, в яких укладено основні принципи, правила чогось. У своєму первинному значенні «Євангеліє» Читати далі …
Єрусалим
Особливе місто не тільки для християн, але й для мусульман та іудеїв. Для нас це місто важливе тим, що тут знаходиться Храм Гробу Господнього, Голгофа, печера Йосипа, Гетсиманський сад, будинок, де мешкали Богоматір та апостол Іоанн і ще кілька сотень знакових для християн Читати далі …
Іван Вишенський
канонізований УПЦ МП в 2016 році
Ігумен
(грецьк. «ведучий», «той, хто веде за собою») – в давнину – начальник монастиря. Раніше ігумен не обов’язково був священиком, але згодом встановилася практика обирати ігуменів із числа ієромонахів. У наш час ігуменство дається в нагороду чернечому священству (відповідає протоієреєві в білому духівництві) і Читати далі …
Інок
(слов. «інший» – самотній, інший) – інша назва монаха, буквальний переклад із грецького. Інокиня – черниця, монахиня.
Іоан Ліствичник
Ім’я цього святого в Україні інтерпретують ще як Іоанн, Іван, Йоан, а прізвище ще як Лествичник, Ліствічник і Листвичник. Але ми, опираючись на одну книгу Прп. Іоан Ліствичник. “Ліствиця духовна” (переклад українською Митрополита Чернівецького Данила та ієромонаха Йосифа (Зеліско)) та наукової роботи Світлани Читати далі …
Іоанн Руський
Святий Іоанн народився в 1690 році, за часів Гетьманщини, в козацькій родині на Полтавщині. Досягнувши повноліття, вступив в Козацький полк. У 1711 в битві під Азовом потрапив в полон до турків. У полоні Іоанн був проданий в рабство турку Аги, начальнику кінноти, що Читати далі …
Іов Манявський
Засновник Манявського скиту
агіасма
1. Вода, над якою здійснено обряд освячення; свячена вода; свята вода; 2. агіасма велика Те саме, що вода богоявленська
агіасма велика
див вода богоявленська
агіомнисія
див. поминання
Агнець
див. Агнець євхаристійний
Агнець євхаристійний
Частина першої проскомидійної просфори, яка під час Таїнства Євхаристії перетворюється в Тіло Христове; Святий Хліб; анафора
Агнець літургійний
див. Агнець євхаристійний
аер
див воздух
алилуарій
1. Вірш псалма, який виконують на Літургії після читання Апостола перед читанням Євангелія й супроводжують приспівом “алилуя”; алилуя; заст. азматик; 2. Приспів “алилуя”
алилуя
Те саме, що алилуарій 1; Приспів кондака акафиста
Амінь
(дав.-гр. ἀμήν, від івр. אמן, Аме́н — «воістину»; в західноєвропейський традиції лат. amen, А́мен) — завершальне слово в молитвах, богослужебних текстах і діях, проголошуване на підтвердження і закріплення істини. Часто використовується у давніх сказаннях і повістях, народних замовляннях, у заклинаннях і т. ін. Читати далі …
анагност
див. читець
аналагіон
див. аналой
аналогій
див. те саме що і аналой
аналой
і заст, аналогій, аналагіон, розм. налой. Високий столик із похилим верхом, що його використовують як підставку для богослужбових книг, читаючи з них під час богослужінь, і на який також виставляють хрест із розп’яттям, святці або храмову ікону для вшанування вірними; розм. поставець
анафора
Те саме, що канон евхаристійний; Частина Літургії вірних, під час якої відбувається переосутнення та піднесення Святих Дарів; див. Агнець; див. антидор; див. воздух
Андрій Критський
660 – 16 липня 740. Візантійський ритор та гімнограф.
Апостол
(грец. απόστολος, «посланець») — у Новому Заповіті звання дванадцяти найближчих послідовників, учнів Ісуса Христа. У ранньому християнстві термін позначав бродячих проповідників християнства. У Новому Завіті є два основні значення терміна «апостол». У найширшому, загальному розумінні, будь-яка людина, котра може бути посланою Богом через Читати далі …
Беатифікація
Акт зарахування особи до лику блаженних. Була визнана офіційною категорією канонічного права папою Урбаном VIII у 1653 році. З VIII століття право беатифікації належить винятково Папі Римському.
Блаженний
Місцевий святий. У цих місцевостях на його честь можна будувати храми. Блаженний — це підтвердження, що перебуває у царстві небесному. Через його посередництво можна просити ласк у Бога.
Богородиця
див. Божа матір
богослужіння заупокійне
див. поминання
Божа матір
Богородиця. Діва Марія. Матір Божа. Матір Світла. І ще кілька десятків слів та словосполучень, які при розмові чи читанні одразу асоціюються з однією людиною – Божою Матір’ю. В бесідах з людьми Вона завжди дотримувалася благопристойності та поваги, контролювала свої емоції; одяг її був Читати далі …
Візантійська імперія
Візанті́йська імпе́рія (грецькою: Βασιλεία τῶν Ῥωμαίων — Basileia tōn Rōmaiōn, царство Ромеїв, царство Римське, Римська імперія, 395-1453) — середньовічна держава, східна частина Римської імперії. У староруських і старослов’янських літописах також вживаються назви Християнське і Грецьке царство. Ще одна назва цієї держави — Романія, Читати далі …
Візантія
Віза́нтія (дав.-гр. Βυζάντιον, лат. Byzantium, тур. Byzantion) — місто на європейському березі Босфора — в місці, де він поєднується з затокою Золотий Ріг. Заснований в 660 року до нашої ери[1] мегарцями на чолі з Бізасом (Бізантом), який і дав місту своє ім’я.
Влахерн
Колись це було передмістя Константинополю. Потім місто розширилось на Північний Захід вздовж заливу Золотий Ріг і поглинуло Влахерн. Саме в цьому мікрорайоні Стамбулу (турки називають його Фенер) відбулося чудо Покрову Богородиці. Найчастіше називається дата 860 рік, і що захистила тоді Богородиця Константинополь від Читати далі …
вода богоявленська
Вода, освячена в навечір’я та в саме свято Богоявлення
воздух
Велика хустка, якою після проскомидії, а також після великого входу накривають разом потир і дискос; покрив; великий покрівець; заст. аер
воздух малий
Те саме, що покрівець малий
Вознесіння Господнє
Вознесі́ння Госпо́днє (Вшестя) — вознесіння Ісуса Христа на небо, яке відбулося через 40 днів після Воскресіння Господнього. У християнстві ця подія відзначається великим святом, яке завжди припадає у четвер 40-го дня по Христовому Воскресінні. З цього приводу народне прислів’я каже: «Не прийдеться в Читати далі …
Воскресіння
Віра у всезагальне тілесне «воскресіння мертвих» (11-й член Нікео-Царгородського Символу віри: грец. Προσδοκῶ ἀνάστασιν νεκρῶν) з’єднаються з очікуваним другим пришестям Ісуса Христа для здійснення суду над усіма людьми, що живуть і коли-небудь жили. Необхідність відновлення тіл богословськи обґрунтовується наступним: Тіло складає необхідну частину Читати далі …
Вшестя
Вознесі́ння Госпо́днє (Вше́стя) — вознесіння Ісуса Христа на небо, яке відбулося через 40 днів після Воскресіння Господнього. У християнстві ця подія відзначається великим святом, яке завжди припадає у четвер 40-го дня по Христовому Воскресінні. З цього приводу народне прислів’я каже: «Не прийдеться в Читати далі …
Горіховий Спас
29 серпня за новим стилем – день Горіхового Спасу. Він співпадає із перенесенням із Едесси в Константинополь Нерукотворного Образа Господа нашого Ісуса Христа. Ця подія сталася в 944 році.
Григорій Нісський
Григорій Нісський (грец. Γρηγόριος Νύσσης, лат. Gregorius Nyssenus, нар. бл. 335, Неокесарія — пом. після 394, Ніса, Каппадокія) — високо шанований християнський святий, богослов, християнський єпископ і святий, філософ, екзегет, один з трьох великих «каппадокійців», брат святих Василія Великого і Петра Севастійського, єпископ Читати далі …
Діва Марія
див. Божа матір
Дванадесяті свята
Головні свята для кожного християнина грецького обряду. 1) Різдво Христове – 7 січня; 2) Богоявлення. Хрещення Господнє — 19 січня; 3) Стрітення Господнє — 15 лютого; 4) Благовіщення Пресвятої Богородиці — 7 квітня; 5) Вхід Господній до Єрусалиму — неділя перед Великоднем — Читати далі …
Дванадесяте свято
див. Дванадесяті свята