Дотримання певних обмежень щодо їжі протягом певного періоду часу, форма аскези або добровільне самообмеження людини від того, що забирає найбільше її уваги, думок (це може бути їжа, перегляд телевізійних програм, використання інтернету, соціальних мереж, негативне ставлення або думки про людей). Головною відмінністю посту Читати далі …
Паннонія
Панно́нія (лат. Pannonia) — була давньою провінцією Римської імперії, обмеженою з півночі й сходу Дунаєм, на заході межувала з Нориком і верхньою Італією, з півдня — з Далмацією і верхньою Мезією. Паннонія була розташована на території сучасних: західної частини Угорщини, частини Австрії, Хорватії, Читати далі …
Папа Римський
Па́па Ри́мський (від лат. papa — Папа, батько; з грец. παπάς — патріарх, священик від грец. πατήρ — батько).[1] — або Понтифік — глава Католицької Церкви, єпископ Риму і голова держави Ватикан.
Пасія
Обряд у складі повечерій перших чотирьох п’ятниць (в деяких храмах неділь) Великого Посту, під час якого читають із Євангелія про хресні муки Ісуса Христа.
пелена напрестольна
Пелена, якою накривають престол і жертовник, а також предмети й посуд, що на них знаходяться на час, коли не правлять богослужінь; покрив покривало
Переполовення П’ятидесятниці
Переполовення П’ятидесятниці – середина 50 днів між святами Пасхи та зішестя Святого Духа. Назву свята Церква запозичила з Євангелія, яке благовістить про Ісуса Христа, що Він, у дні Свого земного життя, на третій рік Своєї Євангельської проповіді, в переполовення Старозаповітного свята Кущів, увійшов Читати далі …
покрив
і заст. покров покрив великий Те саме, що воздух; Пелена, якою накривають престол та жертовник, а також предмети й посуд, що на них знаходяться на час, коли не правлять богослужінь; напрестольна пелена; покривало;
покривало
див. покрив
поминання
те ж саме, що і поминки мн. 1. Молитовне згадування живих та померлих членів Христової Церкви; заст. агіомнисія; 2. Те саме, що богослужіння заупокійне
поминки
див. поминання
поставець
Високий столик із похилим верхом, що його використовують як підставку для богослужбових книг, читаючи з них під час богослужінь, і на який також виставляють хрест із розп’яттям, святці або храмову ікону для вшанування вірними;
Похвала Пресвятої Богородиці
див. Субота Акафістна
праведна Анна
Анна походила з роду царя Давида і була донькою священика Матана з покоління Юди і тіткою св. Єлисавети, матері св. Івана Хрестителя.
Преподобний Павло Печерський
Преподобний Павло відбував подвиг у Печерському монастирі наприкінці XIII — на початку XIV ст. Де і коли він народився, хто його родина — невідомо. До вступу в монастир був неслухняним, але ставши ченцем Печерського монастиря, виконував будь-які доручення, які йому давали. Якщо в преподобного Читати далі …
престол
і розм. престіл Священне місце вівтаря – освячений стіл у центрі вівтаря, на якому здійснюють Таїнство Євхаристії; трапеза
престол бічний
Престол, розташований у бічному вівтарі
престол головний
Престол, розташований у головному вівтарі
престол горній
Те саме, що місце горнє
Причасник
Особа, яка готується прийняти або приймає Таїнство Євхаристії
Прокопіон
Прокопіон – місто де жив Іоанн Руський, а потім там зберігался його мощі. Зараз це місто називаються Ургюп. Для зручності в майбутньому називатимемо його Прокопіон Каппадокійський. Потім греки 1924 переїхали з Туреччини до Греції і заснували свій Прокопіон. Також його називають Нью Прокопіон, Читати далі …