Месопотамія – топонім давньогрецького походження (грец. Μεσοποταμία). Перекладається як «країна / земля між річок», «межиріччі» (грец. Μέσος ‘середній’ та ποταμός ‘річка’); під річками маються на увазі Тигр і Євфрат. Термін виник в епоху еллінізму, коли Олександр Македонський створив сатрапії з такою назвою в складі своєї держави. Нова адміністративно-територіальна одиниця була сформована із земель ахеменідських сатрапій, перш за все Вавилонії і, ймовірно, Заріччя. Грецька назва для цієї області, ймовірно було калькою з місцевої, арамейської назви країни.
Зважаючи на специфіку нашого сайту, пропонуємо карту 11-го сторіччя, на який більш-менш легко зорієнтуватися де знаходяться три міста, про які ми згадували у нашому сайті: Самосата, Едесса, Харран.
Річ у тім, що етимологічно назва Месопотамія виникла у 4 ст. до нашої ери. А у Біблії ця місцевість згадується на півтора тисячоліття раніше. Чому? Бо всі ми читаємо Старий Заповіт у грецькому перекладі Септуагінта ІІІ — II ст. до н. е. з арамейської та давньоєарейської. Якби Старий Заповіт перекладався на сторіччя раніше або пізніше – назва була б іншою.
Але історія не переписується. Тому вважатимемо, що Аврам був саме з Месопотамії (в підсвідомості, фіксуючи що це місцина, де через півтора тисячоліття виникне Месопотамія). До речі, народився Авраам в Месопотамії в місті Ур. Тільки є дві версії, де воно знаходилось – на Півночі в Едессі (Урфа, Шаленурфа), або в Урі, який був набагато південніше. Але з точки зору, що його батько помер у Харрані – логічно припустити, що Аврам народився в місті Едесса.