День пам'яті: 7 грудня
Статті:
Адреса храму: Єгипет, м. Олександрія, вул. святого Сави (Alexandria, st. Saba street)
Телефон: +20 109 14 00113, + 2-03-4861744
Related entries
Олександрійський патріарший монастир в ім’я преподобного Сави Освяченого Олександрійської Православної Церкви.
Адреса: Єгипет, м. Олександрія, вул. святого Сави (Alexandria, st. Saba street)
Тел .: +20 109 14 00113, + 2-03-4861744
Перш ніж тут виросла православна обитель, монастирський храм був язичницьким храмом присвяченим, за одними свідченнями – Митрі, за іншими – Аполлону.
Близько 318-320 року, коли в Єгипті було влаштовано 40 християнських храмів мучить рівноапостольного царя Костянтина Великого, цей храм був освячений як християнський і посвячений в ім’я апостола і євангеліста Марка. У наступні роки при храмі стали будуватися келії ченців і виник монастир.
Після відпадання від Православ’я більшості християн Єгипту, близько 536 року обитель зробилася місцеперебуванням патріархів Олександрійських. З цього часу монастир робиться також центром багатосторонньої церковної діяльності – тут в різний час були школа, лікарня; при обителі виник некрополь де хоронили патріархів, монахів і духовенство, а також і християн-мирян.
Близько середини VII століття монастир був зруйнований землетрусом і знову відбудований на кошти багатого Олександрійського християнина на ім’я Сава. Тоді ж обитель була присвячена в ім’я преподобного Сави Освяченого.
В епоху арабського завоювання Єгипту монастир був спалений. Монастир був знову облаштований близько 889 року при патріархові Михайлові, на прохання імператора Лева Мудрого до халіфа Аль-Мутамід. Обитель була знову повністю оновлена святим патріархом Йоакимом афінянином в XVI столітті. У 1652 році монастир згорів у пожежі, причому братія була похована під руїнами. Після цього патріарх Паїсій в 1676 році знову відбудував монастир.
Під час французької окупації Наполеон наказав було зруйнувати монастир через військові міркування, але відступився від цього завдяки сильному опору патріарха Парфенія II Панкоста.
Обитель була оновлена в 1875 році патріархом Софронієм IV завдяки щедрій підтримці Георгія Аверофа. У XIX столітті в вівтарі обителі був висвячений в сан пресвітера майбутній святитель Нектарій Егінскій.
У першій половині XX століття невеликі ремонтні роботи проводилися при патріархів Фотія і Христофора II. Небезпека обвалення привела патріарха Миколи VI до рішення про зламу всіх монастирських будівель крім храму і створення нового монастирського корпусу. Деякі поновления були зроблені при патріархові Петра VII і в перші роки патріаршества Феодора II. Також, за патріарха Феодора в корпусах обителі була відкрита Олександрійська духовна семінарія святого Афанасія. До початку XXI століття в обителі також розташовувалися церковний музей, частина Патріаршої бібліотеки і Олександрійський грецький жіночий ліцей.
В храмі знаходяться мощі багатьох олександрійських святих та мармуровий стовп, на якому за переказами, була обезголовлена свята великомучениця Катерина.
За матерілами https://drevo-info.ru/articles/22823.html